ZUPA RYBNA AUKSZTOCKA

Darmowy horoskop tygodniowy – sprawdź swój

50 dag suszonej ryby rzecznej, 5-6 świeżych lub su­szonych borowików, 4 buraczki, 1 marchew, 2 cebu­le. 1 pietruszka z nacią, 3 jajka, 1 szklanka kwasu bu­raczanego [zob. str. 32) lub sok z 1 cytryny, 1/2 szklanki piwa, 10 dag czarnego chleba, 1 łyżka mąki, 1/4 łyżeczki mielonego pieprzu, koperek, sól.

Buraczki dokładnie wymyć, obgotować w łupinach w małej ilości wody, obrać i pokrajać w cienką słomkę. Po­dobnie, po umyciu i obraniu, pokrajać marchew i pietruszkę. Pokrajane jarzyny gotować w 1/2 I wody aż zmiękną. Otrzymany dość gesty wywar po zdjęciu z og­nia zakwasić kwasem buraczanym lub sokiem z cytryny.

Grzyby dokładnie wymyć i gotować w 1/2 I wody ra­zem z 1 cebulą. Ugotowane grzyby drobno pokrajać i włożyć z powrotem do wywaru, dodając jednocześnie 25 dag (połowę) suszonej ryby i gotować aż ryba zmięknie.

W jednym garnku wymieszać wywar jarzynowy i grzy­bowy i posolić do smaku.

Czarny chleb namoczyć w piwie. Drugą część ryby (ok. 25 dag) razem z 1 cebulą przepuścić przez maszynkę do mięsa; posolić, dodać pieprzu i wymieszać z namoczo­nym w piwie czarnym chlebem, dodając 1 surowe jajko. Z otrzymanej masy uformować „paluszki” (1,5 cmX8 cm), obtoczyć w mące i obsmażyć na tłuszczu.

Podając zupę na stół, dodać do każdego talerza po po­łówce ugotowanego na twardo jajka, posypać koper­kiem. Rybne „paluszki” podawać na osobnym talerzu.